Anasayfa » Tarih » Damat Rüstem Paşa Kimdir ? Mihrimah Sultanın Eşi Rüstem Paşa..

Damat Rüstem Paşa Kimdir ? Mihrimah Sultanın Eşi Rüstem Paşa..

19 Mart 2012  |  Yazar: admin  |  Yorum Yok  |  55.755 kez okundu
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş Damat Rüstem Paşa Kimdir ? Mihrimah Sultanın Eşi Rüstem Paşa..Damat Rüstem paşa, Kanuni sultan süleymanın 1500-1561 saltanat yılları arasında, 1544-1553 ve 1555-1561 yılları arasında sadrazamlık yapmış osmanlı devlet adamıdır.  1500  yılında arnavutlukda doğmuştur osmanlı topraklarına getirildikten sonra da devşirilmiştir. 1539 yılında diyarbakır valıisi ve aynı zamanda 3. vezir iken şehzade cihangir ve şehzade beyazıd ın sünnetinde sultan süleymanın kızı mihrimah sultanla evlenmiştir o yüzden damat rüstem paşa olmuştur.

Hürrem sultan kızı mihrimah sultan ile birlik olup rüstem paşayı sadrazamlığa getirmek için planlar yaptı ve sadrazam olduktan sonra hürrem sultanla bir olup şehzade mustafayı, sultan süleymana kötüleyip şehzade mustafanın mührünü kazıtıp adına mektuplar yazıp ölümünde büyük payı vardır.

Osmanlı imparatorluğunda sultan süleyman döneminde rüşveti ençok yaygınlaştıran damat rüstem paşadır ve varlıkları bunun en büyük kanıtıdır.

Söylentilere göre sultan süleymandan sonra en zengin kişi rüstem paşadır. Hazinesi ; 815 çiftliği, 476 su değirmeni, 1700 kölesi, 2900 tane atı, 1106 tane devesi, 100 gümüş eğeri, 500 altın eğeri, 2000 savaş zırhı, 130 çift altın üzengi, mücevherlerle süslenmiş 760 tane kılıcı, 1000 tane gümüş den mızrağı, 78.000 duka altını, 11.200.000 değerinde nakit akçe parası vardı.

Rüstem paşa ölene kadar sadrazamlık yapmılştır.

Aranan İçerik: rüstem paşa nasıl öldü, rustem pasanin olumu, rüstem ağa, damat rüstem paşa nasıl öldü, rüstem paşa kimdir, rüstem paşa ölümü, rüstem paşa kiminle evlendi, damat rüstem paşanın ölümü, rüstem paşanın ölümü, mihrimah sultan kimle evlendi
Sende Paylaş ;

Benzer Yazılar

  1. Pargalı Damat İbrahim Paşa Kimdir ? Nasıl Ölmüştür ?
  2. Pargalı İbrahim Paşa Nasıl Boğduruldu ?
  3. Şehzade Mustafa Nasıl Öldü ? Yada Öldürüldü..
  4. Mahidevran Gülbahar Sultan Hayatı.
  5. Hürrem Sultan Kaç Yaşında Ne Zaman Öldü
  6. Şehzade Mustafa Kiminle Evleniyor.. Tarih de Gerçek Karısı kim ?
  7. Muhteşem Yüzyıl Sezon Finalinde Neler Oldu
  8. Sümbül Ağa Kimdir Ne Zaman Öldü
  9. Bir Osmanlı Dizisi daha Geliyor; Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam
  10. Tarihte Aybüke Hatun Kimdir ?
Facebok'ta Paylaş

Benzer Yazılar

Etiketler: , , ,
avatar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*