Anasayfa » Tarih » Şehzade Mustafa İsyan mı Çıkarıyor ?

Şehzade Mustafa İsyan mı Çıkarıyor ?

5 Şubat 2013  |  Yazar: admin  |  Yorum Yok  |  5.886 kez okundu
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş Şehzade Mustafa İsyan mı Çıkarıyor ?Tarih de şehzadeler olarak en ön plana çıkanlardan bir tanesi de Kanuni suıltan süleymanın haseki mahidevran dan olan oğlu şehzade mustafa dır. Şehzade mustafa birden fazla şehir de sancak beyliği yapmıştır bunlar Saruhan, Amasya, Konya beylikleri dir. Şehzade mustafa babası olan kanuni sultan süleymanın tahtına gözü olduğu söylenip suçlanmıştır. Kanuni sultan süleymanın Nahcıvan seferine çıktığı sırada şehzade mustafa konya sancak beyliğinde idi ve osmanlı ordusu konyada konakladığı sırada sultan süleyman kendi otağına şehzade mustafayı çağırıp boğdurtmuştur. Şehzade mustafa osmanlı askerlerince çok  sevilen bir şehzadeydi bu taht oyunlarında şehzade mustafanın boğdurulmasın da  hürrem sultanın da rol oynadığı söylenmektedir.

Aynı zamanda şehzade mustafayı babasına karşı kışkırtmak ve isyan planları yaptığına dair damat rüstem paşa sahte mektuplar yazdırıp şehzade mustafanın mührünü kullandığı söylenir. Bu mektuplar da şehzade mustafanın isyan için hazırlıklar yaptığı babasının tahtına göz diktiği iktidara gelmek istediği gibi yazılar yazmaktaydı. Bu durumda adı üstünde damat rüstem paa ve hürrem sultanın, şehzade mustafayı ortadan kaldırmak için büyük bir işbirliği içerisinde olduğunu düşünebiliriz.

Şehzade mustafa ölümünden sonra askerler ve halk arasında büyük tepki çekti sevilen bir şehzadeydi. Yeni çeriler şehzade mustafanın ölümünden sorumlu tuttukları damat rüstem paşayı aralar ve konakladığı çadırına saldırırlar fakat orada bulamazlar. Yeniçeriler yas tuttukları için o gün öğle yemeğini yemediler ve rüstem paşanın öldürülmesini istediler. Bu baskılara dayanamayan kanuni sultan süleyman damat rüstem paşayı görevden alarak yerine Kara ahmet paşayı atar.

Şehzade mustafanın ölümünün ardından bir çok şiirler ve mersiyeler yazılmıştır. Hakkında yazılan en tanınmış mersiye Taşlıcalı Yahya Bey tarafından yazılanı dır. Şehzade mustafa önemini kendisi padişah olmadan bukadar çok sevilmesini ve hakkında en çok mersiye yazılmış şehzade olmasından anlayabiliriz.

Taşlıcalı Yahya Beyin Şehzade Mustafa ya yazdığı en ünlü ağıtı ;

Meded meded bu cihanın yıkıldı bir yanı
Ecel celalileri aldı Mustafa Han’ı
Dolundu mihr-i cemali bozuldu erkanı
Vebale koydular al ile Al-i Osman’ı

 

Şehzade mustafa boğdurulduktan sonra geriye kalan yedi yaşındaki oğlu mehmet ise büyüdüğünde babasının intikamını almasın diye boğdurulup babasının yanına bursadaki kabrine gömülür.

Ağabeynin boğdurulmasın dan sonra cesedinin boğdurulduğu çadırın önünde asılmasını gören cihangir bundan çok etkilenir ve bu duygusal travmayı üzerinden atamaz babası ile gittiği halepte vefat eder.

Şehzade Mustafanın Amasyadaki şehzade müzesinde balmumun dan heykeli bulunmaktadır.

Sende Paylaş ;

Benzer Yazılar

  1. Şehzade Mustafa Nasıl Öldü ? Yada Öldürüldü..
  2. Damat Rüstem Paşa Kimdir ? Mihrimah Sultanın Eşi Rüstem Paşa..
  3. Şehzade Mustafa Kiminle Evleniyor.. Tarih de Gerçek Karısı kim ?
  4. Mahidevran Gülbahar Sultan Hayatı.
  5. Rüstem Paşa Kimdir ? Damat Rüstem Paşa
  6. Pargalı İbrahim Paşa Nasıl Boğduruldu ?
  7. Firuze Hatun Kimdir ?
  8. Malkocoglu Mustafa Bey Kimdir ?
  9. Şehzade Selim yada II. Selim veya Sarı Selim
  10. Kanuni Sultan Süleyman ile Hürrem Sultanin kabirleri nerededir
Facebok'ta Paylaş

Benzer Yazılar

Etiketler: , ,
avatar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*