Anasayfa » Tarih » Şehzade Mustafa Nasıl Öldü ? Yada Öldürüldü..

Şehzade Mustafa Nasıl Öldü ? Yada Öldürüldü..

15 Mart 2012  |  Yazar: admin  |  Yorum Yok  |  34.026 kez okundu
Facebook'da Paylaş Twitter'da Paylas FriendFeed'de Paylaş Şehzade Mustafa Nasıl Öldü ? Yada Öldürüldü..ŞEHZADE MUSTAFA NIN TAHTA ÇIKMASI BEKLENİRKEN NE SEBEPTEN DOLAYI ÖLDÜRÜLDÜ

1515 Yılında Kanuni sultan süleyman manisa sancak beyi iken oğlu şehzade mustafa doğmuştu. Mustafa iyi eğitilmiş bir şehzade idi çok cesaretli ve iyi bir asker olarak yetiştirildi. Halk ve askerler arasında da çok sevilirdi şehzade mustafa. Kanuninin yaşı ilerledikce oğullarının hangisinin tahta çıkacağı yönünde söylentiler çıkmaya başladı.

HÜRREM SULTAN ŞEHZADE MUSTAFAYI KADRO DIŞI BIRAKMAK İSTİYORDU

Hürrem sultan, şehzade mustafa’yı saf dışı bırakıp kendi çocuklarından birini tahta çıkmasını istiyordu ve bunun için planlar yapıyordu. Hürrem sultan hanedana daha da girebilmek için kızı mihrimahı rüstem paşa ile evlendirdi.

Rüstem paşa veziriazamlığa yükselecekti ve rüstem paşa veziriazamlığa yükselince şehzade mustafa’yı bertaraf ederek yerine hürrem sultanın oğullarının birini veliaht olarak tayin ettirilmesinde büyük rolü olacaktı.

 PARGALI İBRAHİM PAŞA İSE MUSTAFAYI HER ZAMAN DESTEKLİYORDU

Pargalı ibrahim paşa şehzade mustafa’yı desteklemesiyle hürrem sultanın her zaman hedefi olmuştur. İbrahim paşanın hatice sultanla ilgisinin azaldığını ve yakınlarından gönderilen kuranı kerimleri hediye olarak kabul etmediğini, gizliden hıristiyan olduğu söylentileri ve devletin hazinesini müsrif bir şekilde harcadığına kanuni sultan süleyman da inanamaya başlamıştı artık eski dostu pargalı ibrahim paşayla artık yollarını ayırmaya karar vermişti ve ibrahim paşayı öldürtme kararı almıştı.

1536 yılının mart ayında ramazan ayında iftar için saraya çağrılan ibrahim paşa, iftar yaptık dan sonra boş bir odaya çağrılır ve daha sonra şehzade mustafa’yı da boğacak olan dilsiz ve sağır celladlar tarafından boğularak öldürülür.

OSMANLI ORDUSU İSE ŞEHZADE MUSTAFAYI TAHTA UYGUN GÖRÜYORDU

Osmanlı imparatorluğunun büyük başarılar elde ettiği dönemlerde ise hala taht kavgaları içten içe devam etmekteydi. Ulema, ordu ve mesayih şehzade mustayı tahta uygun görüyordu.

Taht kavgalarının dedikoduları sultan süleyma’ nın da kulağına gelince şehzade mustafayı saltanatın merkezine yakın olan manisa sancak beyliğinden alıp onun yerine şehzade mehmeti atamıştır.

ŞEHZADE MUSTAFA AMASYA SANCAK BEYLİĞİNE GÖNDERİLDİ

Manisa sancak beyliği, padişahın vefatından sonra yerine geçecek şeyzadeye ayrılıyor diye biliniyordu. Manisa sancak beyliğinde olan şehzade mustafa bir zaman sonra amasya sancak beyliğine gönderildi.

Geleneklere göre annesi mahidevran sultan da oğlu mustafa’nın yanında gitti.

HÜRREM SULTAN İSE BU ARADA OĞULARINDAN BİRİNİN TAHTA GEÇMESİNİ İSTİYORDU

Manisa sancak beyliğine ise hürrem sultanın oğullarında olan şehzade mustafa dan altı yaş küçük olan mehmet gönderildi. Bunun anlamı ise hürrem sultanın oğullarından birinin tahata geçmesini istemesiydi ama kanuni bunun üzerinde fazla durmadı.

Tüm bunlar olurken hiç beklenmeyen bir olay oldu ve şehzade mustafa 22 yaşında vefat etti. Kanuni şehzade mustafayı tercih etti. Şehzade mehmetin vefatından sonra şehzade mustafa ön plana çıksada hürrem sultanın çabaları bitmiyordu ve manisa sancak beyliğine hürremin oğlu şehzade selim getirildi. Bu durum hürremin oğullarından birini sultan yapma gayretini gözler önüne seriyordu.

RÜSTEM PAŞA ŞEHZADE MUSTAFA NIN MÜHRÜNÜ KAZITTI 

Saraydaki entrikalar devam ediyordu yapılan iftiralar yavaş bir şekilde sultan süleymanın şehzade mustafaya olan tutumunu olumsuz yönde etkiliyordu. Bu olumsuz etkide rüstem paşanın büyük bir etkisi olmuştur.

Rüstem paşa, şehzade mustafanın mührünü kazıttırıp şehzade mustafanın ağzından iran şahı olan Tahmasb’a bir muktup yazdırıp gönderdi. İran şahını bu mektuplara cevap olarak yazdığı mektuplarıda rüstem paşa ele geçirdi ve vakti geldiğinde bu mektupları açıklayıp şehzade mustafanın sonunu getirecekti.

1552 yılında doğu seferindeki ordunun başına rüstem paşa getirildi. Rüstem paşa anadolu seferi sırasında bütün halkın ve ordunu şehzade mustafayı desteklediğine tanık oldu.

Askerler den duyduğu söylentiler ise ” 60 yaşına geldiği, kocadığı ve son 10 senedir ordunu başında sefere katılmadığı onun yerine şehzade mustafa geçsin” söylentilerine tanık oldu.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMANI OĞLUNA DÜŞMAN ETTİ

Rüstem paşa bir adamını istanbula gönderip meydana gelen olayları ince ayrıntısına kadar süleymana ilettirdi ve bunu yanında iran şahını cevap olarak yazdığı mektupları da süleymana gönderdi.

Sultan süleymanı iyice oğluna düşma etti ve şehzade mustafanın tahtı bırakması gerektiği dedikoduları duyan süleyman oğluna düşman olmuş ve çok üzülmüştü. Sultan süleyman rüstem paşayı geri çağırıp ertesi yıl seferi bizzat kendisi yapacağını bildirdi. 1553 yılında kanuni sefere bizzat kendi çıktı. Ordu Konya Ereğlisi yakınlarında aktepe mevkinde konakladı.

Süleymanın yanında şehzade cihangir ile selim bulunuyordu. Şehzade mustafayı orduya katılması için çağırtan süleyman, babasının kendisi için düşüncelerinden habersiz bir şekilde orduya katıldı. Şehzade mustafayaı çok seven ikinci vezir olan kara ahmed paşa durumun farkında olup şehzade mustafayı ikazı ile mustafa bazı şeylerin ters gittiğini anladı.

ŞEHZADE MUSTAFA BABASININ KENDİSİNİ ÖLDÜRTECEĞİNE İNANMADI

Akşam üstü babasını otağından mustafaya üzerinde not yazan bir ok atıldı. kağıtta ise babasının otağına gitmemesi ve aksi halde öldürüleceği yazıyordu. Şehzade mustafa bunun rüstem paşanın bir oyunu olduğunu düşündü ve babasının otağına gitmemesi büyük bir saygısızlık olacağını düşündü ve kendisini öldürteceği bir suç işlemediğini biliyor rüstem paşanın da ne yapsa onu öldürtemeyeceğini biliyordu.

7 DİLSİZ VE SAĞIR CELLAT TARAFINDAN BOĞDURULDU

Babasının çadırına giren şehzade mustafaya 7 cellad birden saldırdı ve mücadele etmesine rağmen boğularak öldürüldü. Şehzade mustafanın ölümü ordudaki bütün askerleri derin üzüntüye boğdu ve huzursuzluk getirdi. Şehzadenin ölümünün sorumlusu olarak rüstem paşa suçlanıyordu bunu farkında varan sultan süleyman şehzade mustafaya yakınlı ile bilinen kara ahmed paşayı veziri azamlığa getirdi.

Şehzade mustafanın naaşı bursa ya gönderilerek ikinci murat türbesine defnedildi.

MAHİDEVRAN İSE İYİCE GÖZDEN DÜŞTÜ

Oğlu şehzade mustafa nın ölümünden sonra ise mahidevran sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir kısmını fakir olarak geçirdi ve oğlunun defnedildiği yerde hayatını sürdürdü.

HÜRREM SULTANIN OĞLUNDAN MAHİDEVRANA MAAŞ BAĞLANDI

Hürrem sultanın vefatından sonra oğlu II Selim, şehzade mustafanın türbesini yaptırdı ve mahidevran sultana bir ev alıp maaş bağlamıştır.

 

 

 

 

 

 

Aranan İçerik: şehzade mustafa, sümbül ağa kimdir vikipedi, manisa sancağı, mustafa nasıl öldürülüyor, efsun hatun kimdir, şehzade mustafa nasıl öldürülüyor, hatice sultan nasıl öldü vikipedi, efsun hatun vikipedi, rüstem paşa kaç yaşında evlendi, pargalı ibrahim paşa kaç yaşında öldü
Sende Paylaş ;

Benzer Yazılar

  1. Mahidevran Gülbahar Sultan Hayatı.
  2. Şehzade Mustafa Kiminle Evleniyor.. Tarih de Gerçek Karısı kim ?
  3. Hürrem Sultan Kaç Yaşında Ne Zaman Öldü
  4. Pargalı Damat İbrahim Paşa Kimdir ? Nasıl Ölmüştür ?
  5. Muhteşem Yüzyıl Sezon Finalinde Neler Oldu
  6. Tarihte Aybüke Hatun Kimdir ?
  7. Sümbül Ağa Kimdir Ne Zaman Öldü
  8. Muhteşem Yüzyıl 50. Bölüm Fragmanı 07.03.2012
  9. Yeni Survivor Yarışmacıları Belli Oldu
  10. Survivor All Star Yarışmacıları Belli Oldu
Facebok'ta Paylaş

Benzer Yazılar

Etiketler: , , , ,
avatar

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

*